How Much Does Being Vegan Cost? Is Veganism Expensive?

“I’d go vegan, but it’s too expensive…”

Heard that one before? I sure have.

Making the argument that you can’t go vegan because it’ll empty your savings is like saying “I can’t go for a walk, it’s too taxing on my body.”

A vegan diet, if done correctly will actually be far cheaper than any other diet you put it up against.

Unfortunately, people have a misconception that being vegan is expensive because many meat substitutes and vegan cheese items at the grocery store carry a high price tag.

Just take a look at the Beyond Burger, for just two patties it’ll cost you around $6.

My favorite vegan cheese is call “Miyoko Vegan Mozzarella.” At Whole Foods this brand will set me back $10!

That’s why I only recommend to purchase and consume these products once in a while. These substitute vegan products are expensive and not all that healthy. They carry a ton of salt and other processed ingredients.

 

What’s Expensive As A Vegan

  • Substitute/Mock Meat
  • Vegan Cheese
  • Vegan Pizzas
  • Dried Fruit
  • Flavorful Drinks (Kombucha/Juices)
  • Frozen Breakfast Foods
  • Quick-cook/Ready to eat vegan meals

 

What A True Vegan Eats

If you’re a real vegan, you’ll stick to whole based organic foods, which are much cheaper.

  • Beans
  • Whole Grains
  • Leafy Greens
  • Tofu
  • Fruits and Berries
  • Healthy Fats
  • Nuts and Seeds

Most of these foods are not expensive, especially if you buy them in their natural form.

Remember, the less process it takes to make the food, the cheaper it’ll generally be.

Vs.

The more process it is to get to the supermarket shelves = more expensive

Even for those natural foods that are a little pricier like fruit, they’re much healthier for you and will benefit your body way more than if you buy junk food or processed counterparts. I’ll also show you how to save on these later!

 

How You Can Save Money As A Vegan

Here are just a few ways you can save money as a vegan. There’s about a million more ways but I figured I’ll make an article about that in the near future.

Here are the ways you can save money on:

  • Beans
  • Rice
  • Fruit

Beans

You can save a lot of money by purchasing beans in dry form rather than canned.

Canned beans will be sold by a brand. Anytime a brand is attached to a product, it’s going to be more expensive.

You can buy 1 pound of black beans dry for around $2.00 sometimes $1.00 depending on the store. That’ll give you over 12 cups in cooked beans.

On the contrary if you buy canned black beans, you’ll pay $3.00 to $4.00 sometimes more which will give you no more than 4 cups.

The only difference between the two options is that you’ll have to cook the dry beans when you get home (This is a very easy process anyways).

Not to mention, dry beans are always much healthier and contain way less salt than the canned versions.

This goes for a lot of other products as well.

Rice

Instead of buying “ready rice” or “60-second rice” which will cost you $2 per 8oz package, purchase a large 10 pound bag of dry rice.

You can get a 10 pound bag of uncooked rice for only $5-$10!

Now you probably won’t find these bags at grocery stores like Whole Foods or Trader Joe’s. They’re often at big brand stores like Walmart, Target, and some ethnic Asian Supermarkets. No big deal, a 10 pound bag of rice will last you forever and it’s a fraction of the cost.

Fruit

Fruit is tricky. Everyone wants the health benefits of fruit and they taste delicious, but no one wants to pay the price for fruit.

A small plastic container of raspberries will cost you $5.99 at Whole Foods.

Not to mention that fruit go bad quickly.

Ever leave your bananas sitting out for a week?

All of a sudden they’re dark brown and covered in fruit flies… gross!

The trick to buying fruit, is not buying them before they’re ripe, but buying them frozen.

Frozen fruit are way CHEAPER and give you the same nutritional benefit!

The only setback is that frozen fruit aren’t ready to eat when you pull it out of the freezer.

Simple solution: Microwave

I love to add berries to my oatmeal bowl every morning. I put them in a small plate and let them heat up in the microwave for about 90 seconds.

Voila! Tastes delicious and just saved me money!

 

So How Much Does Being Vegan Actually Cost?

If we’re talking just one individual vegan, the cost should be around $150 – $200 a month for grocery shopping.

That’s extremely cheap considering that the average person spends over $250 a month for groceries.

But you have to shop smartly. Sticking to organic based whole foods is a must. As soon as you start filling your shopping cart up with vegan junk food, you’ll find yourself over $300 a month easy.

 

The Price Of Veganism Will Continue To Go Down

One of the reasons why vegan products and foods may be expensive is due to demand.

Veganism is still fairly new to our current society.

Only about 2% of Americans identify themselves as vegan. With so little people it’s bound to carry a high price tag.

But as more and more people become vegan, more products with more competition and advancement of society will provide cheaper and more competitive prices.

If anything, now is the best time to turn vegan!

 

Is Eating Out As A Vegan Expensive?

It depends totally up to the places you decide to eat.

When a couple goes out to a fancy restaurant and drops $120 for two people, you can do the same as a vegan.

Most restaurants that offer vegan food options tend to be a little pricier.

I recently traveled to Florida with my girlfriend. We went to this nice bar for dinner where each burger was $9. They did offer the Impossible Burger which is why we were there. The Impossible Burger was more expensive at $14.

Again, this will totally depend on the restaurant you eat at.

Sometimes vegan food will be more expensive, sometimes it won’t. 

But don’t be surprised if the vegan food is a little more expensive.

 

Conclusion

Focus on whole organic based foods and your vegan diet won’t kill your wallet!

Cheers and happy veganism!

Recent Posts
Sign Up For Our Newsletter!